A bátori kerámia

Tófalvi Gergely fazekas

A XX. század második feléig a nyírbátori háztartások edényeit jórészt fazekasok készítették. A vándor fazekasok, a vásárokra ideérkező árusok a legkülönbözőbb helyekről: Hódmezővásárhelyről, Mezőtúrról, Debrecenből, Beregújfaluból, Zilahról, Révről, Nagybányáról, a gömöri falvakból szállították ide edényeiket. De városunkban helybéli fazekasok is működtek.

Tófalvi Gergely, egy Korondról ideköltözött fazekasmester az 1950-es évek elejétől 70-ig dolgozott Bátorban. Készített tálakat, tányérokat, bokályokat, köcsögöket, szilkéket, korsókat, fazekakat, virágcserepeket, sőt még csirkeitatókat is. Munkáiból az MNM Báthori István Múzeuma állandó kiállításában láthatunk válogatást. Termékeihez az anyagot főleg Tunyogmatolcsról szállították. Ez az agyag azonban nem volt tűzálló, ezért ilyen minőségű agyagot Tiszabercelből kellett hozatnia. Az általa készített munkák formai tekintetben a korondi hagyományokat őrzik.

A műhelyéből kikerült mázatlan, esetleg belül mázas fazekak, köcsögök vállán körbefutó fehér csík és hullámos mintavariációk találhatóak, akárcsak korondi rokonaikén. Más kerámiáin még ráklábas, ökörhúgy mintát és növényi ornamentikát alkalmazott. A korondi hagyományokat megőrizve, de egyéni vonásokkal telítve kerültek be munkái a bátori háziasszonyok háztartásába és váltak a mindennapok nélkülözhetetlen részeivé.