Amiről az üvegnegatívok mesélnek…

A Magyar Nemzeti Múzeum Báthori István Múzeuma egyik féltett gyűjteménye az az1221 üvegnegatív ,melyet  Dobriván Antal gyógyszerész ajándékaként 1956-58 között vett nyilvántartásba Szalontai Barnabás alapító múzeumigazgató.

Gyógyszertár és fotógyűjtemény? Hogyan is van ez?

Ismert, hogy a tömeges fotózás elterjedésének ideje a XIX. század utolsó harmadára nyúlik vissza. Közép-Európában, Osztrák Magyar Monarchia területén ekkor kezdődött az a gyors ütemű fejlődés, amely az élet minden szegmensében tapasztalható volt. A sorra alakuló gyógyszertárak - a vegyészeti kellékek, valamint az amatör fényképezkedésre hajlamos gyógyszerészek okán - bázisai lettek a vidéki fotózásnak.

Nyírbátorban sem történt ez másként. a XX. század elején két fiatal gyógyszerész, Vadász Elek és Nádas József létrehozta a település első gyógyszertárát. A fotózás szerelmesei révén lencse elé ültettek hozzájuk betérő nyírbátori és környékbeli embereket. Így állt össze az 1905-1930 közötti időszakban készült zömben portré „album”, mely a makro történelmi folyamatok  - világháború, forradalmak, Trianon -  mikroközösségek életén keresztül szemlélhetők.

A Nagy Háború katonáinak arcképei mellett láthatóak a Nyírbátor környéki gazdaságokban dolgozó orosz hadifoglyok, a férjek nélkül készült családi fotók, a paraszti, iparos és polgári társadalmi rétegekhez tartozókról készült képek, de nem hiányoznak az izraelita vallásúakat és a cigány családokat bemutató felvételek sem.
Az üvegnegatívok sok mindenről árulkodnak.  Milyen volt az akkori élet, hogyan élték túl azokat a történéseket az emberek, amik beszivárogtak és részesei lettek mindennapjaiknak, meghatározták, befolyásolták életüket. Azt az életet, amiben sok bánat, fájdalom mellett kevés volt az öröm.

A páratlanul értékes kamara kiállítás 2009 óta látható a múzeumban.