advert2.jpg
 

,,A Báthoriak pénzei”

 

I.

 A Báthori család tagjai közül az első, aki méltóságánál fogva törvényes pénzverési joggal rendelkezett, Báthori István erdélyi fejedelem volt. Lengyel királlyá választása után Erdélybe többé nem tért vissza, de megtartotta továbbra is a fejedelmi méltóságot és az erdélyi ügyre ezután is nagy befolyást gyakorolt.

Erdélyi fejedelemsége idejéből mindössze egyetlen pénzfaj került kiverésre az ő nevével. Ez pedig az aranyforint (1572-1576 évszámokkal), melynek előlapján páncélos vitéz (Szt. László), hátlapon pedig a Madonna képe látható ölében a kis Jézussal és Patrona Hungariae körirattal. Ez az éremkép teljesen azonos az egykorú magyar dukátok éremképével és kétségtelen, hogy nemcsak a külső képre, hanem a pénzlábra is teljes volt az azonosság a magyar aranypénzekkel. Az utóbbiaknál tudvalevőleg 69 darab készült a 23 karát 9 gren finom budai márka aranyból. Az előlapi körirat: MONE. TRANSIL. S. B. D. S. (= Moneta Transilvanica Stephani Bathori de Somlyó).

 

 

 

II.

Báthori István a lengyel királyi trón elfoglalása után testvérét, Kristófot választatta meg erdélyi vajdává, aki hat évig állt az erdélyi kormányzat élén, és 1581. május 27-én hunyt el. Rövid uralma Erdély életének egyik legnyugodtabb és legboldogabb korszaka volt. Nála is túlnyomó az aranypénzek veretése, noha nem kizárólagos, mert jelentkezik némi tallér- és csekély dénárverés is. Veretein az előlapi köriratban kétféle cím olvasható: Így CHR. BATH. DE. SOM. VAIVODA. TRAN-SILVA. ET SIC. COMES (=Chirstophorus Bathori de Somlyó vaivoda Transilvaniae et Siculorum Conmes), vagy MON. TRANSIL. C. B. D. S. (Moneta Transilvaniae Christophori Bathori de Somlyó). Pénzei közül a nagyobb aranypénzek és tallérok nem viselnek verdejegyet, a dukátokon és a dénár bélyeggel vert pénzeken viszont a szebeni címer található.

 

Báthori Kristóf neje, Bocskai Erzsébet nevére szintén vertek pénzeket 1577-ből. Tízes dukátot (ennek bélyegével ötös dukátot, hármas dukátot és tallérszerű ezüstveretet), továbbá kettős dukátot. Ezeken az előlapi körirat ELIZAB. BOCIKAI. CONSORS. ILL. PRINC. TRANS-SYLVANIAE (=Elizabeth Bocskai Consors Illustrissimi Principis Transsilvaniae). Az éremkép az előlapon a Bocskai család címere, a hátlapon pedig ,,Victrix casta fides” felirat és a köriratban hasonlóképpen az évszámjelzése szerepel. Nem is tekinthetők a veretek igazi forgalmi pénzeknek, hanem inkább emlékpénz jellegű kibocsátások.

 

 

 

III.

Rákóczi Zsigmond 1608. elején történt lemondása után március 5-én a rendek Báthori Gábort emelték a fejedelmi méltóságra. Pénzverése igen gazdagnak, változatosnak tekinthető. A pénzeken előforduló címe legteljesebb formában GABRIEL. D. G. PRIN. TRAN. PAR. REG. HUN. D. ET. SIC. COMES (=Gabriel Dei Gratia Princeps Transsylvaniae Partium Regni Hungariae Dominus et Sicolurum Comes). Esetenként többé- kevésbé rövidített formában (némely rész elhagyásával) tűnik fel ez a címzés. 1612 óta szerepel néha VAL. TRANSAL. (Valachiae Transalpinae) kifejezéssel bővűlt cím is, melyet a Radul vajda elleni 1611-es sikeres küzdelmei után vett fel.

A verdék száma jelentősen szaporodott az ő idejében. Változatlanul első helyen áll Nagybánya de Szeben, Kolozsvár, Gyulafehérvár, és talán Kissleyk(?) is a verőhelyek sorát gazdagítja. Uralkodása alatt aranyak és tallérok többszörösei és részei is kibocsátásra kerültek, de igen gazdagnak és változatosnak tekinthető az aprópénzverése is (dénár, solidus garas, dutka).

Copyright © MNM Báthori István Múzeuma! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise