TRIANON 100

A Múzeum Baráti Köre "Beszélgetések múltról, jelenről, jövőről" előadássorozatban megemlékeztek Trianon 1oo éves évfordulójáról. Felidéződtek az akkori történések, az Első Világháború nagy csatáinak eseményei, a háborút lezáró béketárgyalások, az új világrend megszületésének körülményei.
Nyomon követtük a nagyhatalmak vezette szövetségeket mozgató érdekrendszereket, érthetőbbé váltak a Nagy háborút lezáró Párizs környéki békekötéseknek azon következményei, melyek hatással vannak ma is a közép-európai és balkáni nemzetek együttélésére.

Magyarország az Osztrák-Magyar Monarchia alkotóelemeként a vesztes oldalon fejezte be a háborút. Szent István király óta fennálló entitás történelmének legnagyobb veszteségeit szenvedte el igen rövid idő alatt. S ezt egy szó, egy helyszín neve, Trianon jeleníti meg.
A Woodrow Wilson amerikai elnök elhíresült, a háborút lezárandó 14 pontból álló békehitvallása sok politikust és népet megtévesztő múlandó víziónak bizonyult. A győztes antant hatalmak irgalmatlan kemény feltételeket fogalmaztak meg a vesztes országok számára. Magyarország megkülönböztetése különösen tragikus helyzetet teremtett nemzetünknek.
Trianon következményeként hazánk veszítette el a legnagyobb arányban népességét és területét kétharmad arányban, állami szerkezete komolyan megsérült, az ezeréves megyerendszer szinte elolvadt. Sérült gazdaságának minden szektora, károkat szenvedett az a kultúrtáj, melyet a magyarság a XX. századra az európai keresztény civilizáción belül megteremtett. Erdély, Felvidék és Kárpátalja, a Délvidék és az Őrség a népek önrendelkezési jogát, az etnikai viszonyokat súlyosan megsértő ultimátumon alapuló békeszerződés következtében elcsatolásra került. Családok, emberi életek, álmok törtek ketté milliós nagyságrendben. A jóvátételi rendelkezések, a magántulajdonra vonatkozó nemzetközi jogtiprások csak tovább fokozták Trianon következményeit.

Az akkor meghozott békefeltételek a nemzettudat részévé vált, visszafordíthatatlan tény. Kötelességünk a tanulságok levonása, de legfőbb kötelességünk a Kárpát-medencében élő, az utódállamokban élő magyarság nemzettudatának erősítése, az együvé tartozás mindennapi megélése.