“Ne gyűjtsetek magatoknak kincseket a földön…”

“Ne gyűjtsetek magatoknak kincseket a földön…” Raktárleletek és kincsek a Dunától keletre az őskortól a XX. századig

Kiállítás a Báthori István Múzeumban

2012. március 18.  -  2012. június 17.

A kiállítás, mint a címe is mutatja az újkőkortól a XX. századig követi a tezaurálás történetét. A kezdeti időkben nem színesfémeket, pénzt értettek kincs alatt, hanem pl. egy-egy ritka nyersanyagot (obszidián, réz), kőpengéket. A bronzkori kincsek, melyek elsősorban használati- és viseleti tárgyak, ékszerek, fegyverek, azért is jelentősek, mert megyénk kiemelkedően sok bronzdepóval rendelkezik európai viszonylatban is. Ezt jól illusztrálja a Császlón előkerült depólelet. A vaskorban a vas megjelenésével az arany mellett az új fémből készült tárgyak (elsősorban lószerszámzat és fegyverzet)  felhalmozása számított értékes kincsnek. Hogy mennyire nem csak a pénzekről szólnak az ún. kincsleletek, igazolja a császárkorból származó, Oroson előkerült több darabból álló ásólelet, vagy a honfoglalás kori gégényi leletek (lószerszámdíszek és egy karcolt díszű ezüst tálka), melyeket László Gyula elképzelése szerint sámánszertartásokhoz is köthetünk. Az Árpád-korból ékszer- és pénzleletek is bemutatásra kerülnek, ezeket a fenyegető tatárjárás elől rejthették el tulajdonosaik, de már nem állt módjukban kiásni azokat. Bemutatásra kerülnek az újkorból az urai és a nyíregyházi Selyem utcai kincsek is, illetve a nyíregyházi tűzoltókincsek. A tárgyak mellett poszterek mutatják be a kincskeresés történetét, a kincsek szerepét a régészeti leletekben, illetve az illegális műkincs-kereskedelem büntetőjogi vonatkozásait.

Érdekesség még, hogy nemcsak a Jósa András Múzeum gyűjteményeiben található leletek kaptak helyet a kiállításban, hanem a Móra Ferenc Múzeum (Szeged), a Herman Ottó Múzeum (Miskolc) és a Déri Múzeum (Debrecen) is kölcsönzött tárgyakat, köztük olyanokat, melyek nagyon ritkán láthatók (pl. csókai újkőkori kincs, Móra Ferenc ásta az 1910-es évek elején.)

A kiállítást kurátorai: L. Nagy Márta, Pintye Gábor és Tompa György régészek (Jósa András Múzeum)